DiSEqC

Datum : Aktualizace : Počet zobrazení : 693

Digital Satellite Equipment Control je komunikační protokol pro spolupráci satelitního přijímače se zařízeními pro sledování družic, t.j. motor otáčející parabolickou anténou nebo přepínač zdrojů signálu z více parabol. Protokol je kompatibilní i se zařízeními používanými k natáčení velkých parabolických antén pracujících v pásmu C, pokud se použije s DiSEqC pozicionér. Napájení a přenos povelů funguje po stejném koaxiálním kabelu, kterým přichází signál do satelitního přijímače.

Existují čtyři schválené verze protokolu:

  • DiSEqC 1.0 - umožňuje přepínat mezi 4 zdroji satelitního signálu
  • DiSEqC 1.1 - umožňuje přepínat mezi 16 zdroji signálu
  • DiSEqC 1.2 - umožňuje přepínat mezi 16 zdroji signálu a ovládat motor pro horizontální natáčení paraboly
  • DiSEqC 2.0 - přidává obousměrnou komunikaci k DiSEqC 1.0
  • DiSEqC 2.1 - přidává obousměrnou komunikaci k DiSEqC 1.1
  • DiSEqC 2.2 - přidává obousměrnou komunikaci k DiSEqC 1.2
  • DiSEqC 3.0 - jako 2.x, plus možnost řízení přes externí sběrnici

Všechny verze protokolu byly standardizovány v únoru 1998 pro používání v digitálním satelitním vysílání. Protokoly jsou zpětně kompatibilní, což znamená, že satelitní přijímač s podporou DiSEqC 2.0 může ovládat přepínač signálu verze 1.0, ale přijímač s podporou 1.0 neumí natáčet parabolu pomocí motoru.

Komponenty vybavené pro automatické vyhledávání satelitů - tzv. funkce USALS, nazývanou také Goto XX jsou někdy označované jako DiSEqC 1.3. Toto označení ale nebylo schváleno organizací Eutelsat, která vyvinula protokoly DiSEqC a slouží jako standardizační agentura, proto verze 1.3 není uvedena v oficiálním přehledu.

Pro praktické využití (receiverů, LNB a motorů) by pořizovaná zařízení měla podporovat nejlépe DiSEqC 1.2 (některé linuxové multifunkční mají 1.0 a pak nelze natáčet parabolu), to je ostatně nejrozšířenější implementace.