Průběžné informace o připravovaném přechodu na nové digitální TV vysílání (DVB-T2)

Datum : Počet zobrazení : 717

MPO průběžně informuje o připravovaném přechodu na nové digitální TV vysílání

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje druhou fázi digitalizace pozemního televizního vysílání. V rámci transparentního poskytování informací veřejnosti upozorňuje na důležité body přechodu na modernější digitální televizní vysílání. Níže uvádíme některé aspekty, které by měly televizní diváky dostatečně v předstihu informovat.

Důvodem pro druhou fázi digitalizace je uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní operátory, kteří budou moci mimo jiné zvýšit rychlost svého internetového připojení. O uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz a o souvisejícím přechodu na nejnovější technologický standard televizního vysílání bude vláda teprve jednat.

Na přípravu je dostatek času. Dříve než do poloviny roku 2020 k uvolnění pásma 700 MHz nedojde a občané si do té doby nebudou muset pořizovat novou TV nebo set—top box ke stávajícímu přijímači, i když již budou takové televizory či set—top boxy na trhu a bude probíhat i souběžné vysílání v tomto novém standardu. S tím souvisí případný nákup nové televize. V tuto chvíli se předpokládá, že dojde k přechodu na nový standard digitálního vysílání DVB—T2/HEVC kolem roku 2020, tj. ukončení vysílání ve standardu DVB—T. Na trhu ale nejsou aktuálně dostupné TV, které tuto technologii bez využití set—top boxu zvládají, budou však k dispozici v průběhu roku 2016 ve stále větším výběru. Občan tak může za čtyři roky přikoupit set—top box ke stávající televizi, nebo si pořídí nový přijímač. Pro usnadnění správného výběru při nákupu nové certifikované TV by mělo v budoucnu pomoci i zřetelné označení logem, které spotřebitelům napoví, že je přistroj certifikovaný pro příjem signálu podle nové normy.


Tvrzení ministerstva není ale úplně korektní. Tvrzení, že přijímače DVB-T2/HEVC není na českém trhu možné sehnat, se nezakládá na pravdě, nicméně s nákupem takového zařízení je skutečně dobré ještě počkat. Myslí si to i Marcel Procházka, ředitel pro strategii a rozvoj Českých Radiokomunikací, který na publikovanou zprávu reagoval na svém soukromém účtu sociální sítě Twitter. „To, ze je na TV napsano DVB-T2/HEVC, neznamena, ze to skutecne funguje. Spise naopak. Vyrobci musi jeste zapracovat,“ uvedl Procházka. MPO uklidňuje, že na přechod na technologii DVB-T2 je dostatek času: „Do poloviny roku 2020 k uvolnění pásma 700 MHz nedojde a občané si do té doby nebudou muset pořizovat novou TV.“

- MPO + Bluesat s.r.o. -