Rozhodnuto: Pásmo 700 MHz pro mobilní využití

Datum : Počet zobrazení : 735

Frekvenční pásmo 700 MHz (rozsah 694 až 790 MHz) bude sloužit pro širokopásmové mobilní připojení. Klíčové rozhodnutí padlo na Světové Radiokomunikační konferenci WRC-15 (World Radiocommunication Conference), která probíhá od 2. do 27. listopadu 2015.

Na WRC 15 bylo rozhodnuto, že kmitočtový rozsah 694 až 790 MHz bude sloužit pro širokopásmové mobilní připojení v ITU Regionu 1 (Evropa, Afrika, Střední východ a střední Asie) a bylo přijato globálně harmonizované řešení pro implementaci digitální dividendy.

Rozhodnutí přidělit toto pásmo pro mobilní služby a identifikátory pro IMT (International Mobile Telecommunications) v ITU Regionu 1, následuje podobné rozhodnutí na WRC-07 (Světová Radiokomunikační konference v roce 2007) pro ITU Region 2 (Amerika) a Region 3 (Asie-Pacifik).

Ustanovení přijaté WRC-15 poskytuje plnou ochranu pro televizní vysílání, stejně jako leteckým radionavigačním systémům fungujícím v tomto kmitočtovém pásmu, zejména v Regionálním společenství v oblasti komunikace (RCC).

"Rozhodnutí WRC 15 představuje mezník ve vývoji širokopásmového mobilního připojení v celosvětovém měřítku, bez ohledu na místo, síť nebo používaný terminál", řekl generální tajemník ITU Houlin Zhao.

"Globální harmonizace frekvenčního pásma 694 - 790 MHz, o kterém bylo rozhodnuto na WRC-15, představuje půdu pro výrobce a mobilní operátory nabízet mobilní širokopásmové připojení za přijatelnou cenu v dosud nevyužívaných oblastech", řekl François Rancy, ředitel ITU.

- Parabola -