Live Search

(rychlé vyhledávání)

DVB-T2 je nová generace zemského (terestrického) digitálního vysílání, modernější nástupce současného zemského digitálního televizního vysílání DVB-T. Zemské digitální televizní vysílání je v ČR jediným bezplatným způsobem příjmu volně dostupného televizního vysílání. Netýká se tedy televizního vysílání přijímaného prostřednictvím satelitu nebo kabelových operátorů.

Pro příjem potřebujete televizor nebo set-top-box vybavený tunerem DVB-T2 s dekodérem HEVC/H.265. Některé televizory mají DVB-T2 tuner, ale nemají HEVC dekodér, zde tedy nové digitální vysílání fungovat nebude. Seznam přístrojů ověřených najdete na webu DVBT2overeno.cz, kde si můžete vyhledat své zařízení dle výrobce a typu. Aktuálně seznam obsahuje k 20.11.2018 téměř 2000 přístrojů.

Nový standard umožňuje do jedné vysílací sítě umístit více televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a dosáhnout celostátního pokrytí s menším počtem frekvencí, než je tomu nyní. Zvětší se tak použitelná šířka pásma pro přenos obrazu, zvýší se kvalita zvuku a obrazu a dojde k obecnému snížení ceny vysílání. Může se tak stát, že se díky tomu zvýší i počet domácích televizních stanic.

Určitě ne. Ke změně způsobu televizního vysílání nedojde ze dne na den. Brzy začnou v novém standardu DVB-T2 vysílat přechodové sítě, které budou provozovány paralelně se současným standardem DVB-T (podobě jako při přechodu z analogového na digitální vysílání). Diváci, jimž současné vysílání zatím vyhovuje, ho mohou využívat až do roku 2020, a přechod na novou technologii řešit až těsně před vypnutím. Zdvojení televizního vysílání…

Podle novely zákona o elektronických komunikacích je nejzazší termín únor 2021. Po tomto datu bude možné na klasickou anténu naladit pozemní televizní vysílání jen v novém standardu. Stejným procesem jako my ale projdou všechny evropské státy, například Německo přejde plně na DVB-T2 již od roku 2019.

Z rozhodnutí na mezinárodní úrovni se část kmitočtů využívaných v současném standardu DVB-T přestane využívat pro televizní vysílání, a nově bude k dispozici pro mobilní datové služby. Jde o postup, který je plně v souladu s harmonizačními záměry EU a závěry Světové radiokomunikační konference z roku 2015.